İşte İstanbul'un 2016 projeleri! Metro hatları ne zaman bitecek?

AjansHaber / ÖZEL

2016'da İstanbulluların trafik kabusuna çözüm olacak önemli projelerin yapımına başlanacak.

İBB'nin listesinde İstanbul için 2016'da başlanacak olan ve halen devam eden projeler şöyle;

BAŞLANACAK OLAN PROJELER

İSTANBUL'A YENİ 3 TÜNEL

Dolmabahçe'den Fulya’ya 2 kilometrelik, Fulya'dan Levazım'a 4 kilometrelik, Levazım'dan da Baltalimanı'na 6 kilometrelik birbirleriyle bağlantılı karayolu tünelleri planlanıyor.

TOPLAM UZUNLUK 13 KİLOMETRE

Tünellerin birbiriyle bağlantı olacak olması İstanbul'un kesintisiz ulaşımı anlamında önemli bir yere sahip. Bu sene içinde yapımına başlanacak olan Dolmabahçe-Fulya, Fulya-Levazım ve Levazım- Armutlu arasındaki alt karayolu tünelleri 2018’de tamamlanacak. 660 milyon dolarlık 3 projenin toplam uzunluğu yaklaşık 13 kilometre.

CEP OTOGARI VE TRAMVAY HATTI

Süresini dolduran Büyük İstanbul Otogarı'nın yerine İstanbul'un birçok yerine yapılacak olan otogarlardan olan ve yapımı biten Alibeyköy'e ulaşım kolaylığı için Eminönü'nden Alibeyköy'e tramvay hattı inşa edilecek. Haliç kıyısı boyunca ilerleyecek 10 kilometre uzunluğundaki hat için toplam 492 milyon lira ayrıldı ve projenin 4 yılda bitirilmesi hedefleniyor.

DOLMUŞ VE MİNİBÜSLERE İSTANBUL KART

Minibüs ve taksi dolmuşlarda yenilik. İBB projesi ile 2016 yılında minibüs ve taksi dolmuşların yüzde 100'ünde İstanbul Kart'a geçiş sağlanacak.

BOĞAZ'IN ÜSTÜNE TELEFERİK

Mecidiyeköy ile Çamlıca arasında hizmet verecek teleferik ile İstanbullular sadece 22 dakikalık bir yolculukla hem Boğaz manzarası eşliğinde seyahat edecek hem de ulaşımını sağlamış olacak. Mecidiyeköy - Çamlıca arasını 22 dakikaya düşürecek olan projede 6 durak olacak. Mecidiyeköy'den başlayacak hat sırasıyla Zincirlikuyu, Altunizade, K. Çamlıca, B.Çamlıca'dan geçerek yapımı süren camiye ulaşacak. Hattın toplam uzunluğu ise 10 kilometre. Proje ile saatte 6 bin kişinin taşınması planlanıyor. İBB'nin 2016 bütçesinde kaynak ayırdığı projeye bu yıl içinde başlanması planlanıyor.

ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER

İstanbul’da yapımı süren projelerin tamamlanması ile 2016 yılı sonunda günlük 7 milyon kişinin raylı sistemleri kullanır hale geleceği Başkan Kadir Topbaş tarafından açıklandı. Bu rakamın 2019 yılında ise 11 milyona çıkacağı belirtiliyor.

İKİTELLİ-ATAKÖY METRO HATTI

Yapımına 2015’in son aylarında başlanan İkitelli-Ataköy metro hattı, Ataköy'den başlayıp Marmaray ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yolu'na paralel bir koridor izleyecek ve İkitelli'de bulunan Başakşehir-Kirazlı metro hattının İkitelli Güney Sanayi İstasyonu'na ulaşacak.

DUDULLU – BOSTANCI METRO HATTI

Çalışmalarına 2015 yılı itibariyle başlanan bir diğer metro hattı da Dudullu-Bostancı hattı .

Bostancı İDO İstasyonu'ndan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu'ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı'nda Kadıköy-Kartal metrosuna, Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosu, Dudullu İstasyonu'nda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosuna bağlanacak. 13 istasyon olan hattın uzunluğu 14,27 kilometre, yolcu kapasitesi 45 bin, yolculuk süresi 22 dakika. Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türkiş Blaklorı, İMES, MODOKO, Dudullu, Yukarı Dudullu, Depo istasyonları hatta yer alıyor.

MECİDİYEKÖY – KABATAŞ METROSU 

Raylı sistemin birbiriyle entegre olması anlamında önemli olan projelerden birisi de Mecidiyeköy ve Kabataş arasında planlanan metro hattı. Dört istasyonun olduğu hattın uzunluğu 6.5 kilometre, yolcu kapasitesi 70 bin, yolculuk süresi 10 dakika. Kabataş, Beşiktaş, Darphane ve Mecidiyeköy istasyonları hatta yer alacak. Bu hat ayrıca yapımına devam edilen Kabataş-Mahmutbey metro hattına da bağlanmış olacak.

Kabataş-Mecidiyeköy hattı işletmeye alındığında, dört noktada mevcut raylı sistemlerle entegrasyon sağlanacak. Kabataş-Taksim füniküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesi'nde (Metris bölgesi) ve Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de entegrasyon sağlanmış olacak.

BAKIRKÖY – KİRAZLI HATTI

Bakırköy Meydan'dan Marmaray'a entegre olan hat, İncirli'de Yenikapı-Otogar-Havaalanı hattına bağlanacak.

Uzunluğu 9 kilometre olan hattın yolcu kapasitesi 70 bin ve yolculuk süresi 13.5 dakika. Hattaki istasyonlar da Bakırköy İDO, Özgürlük Meydanı, Zuhuratbaba, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Mollagürani ve Kirazlı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber